Solidne i ciepłe buty na zimę to podstawa. Nieprzemakalne, dobrze trzymające się podłoża, komfortowe i modne – to główne cechy dobrego obuwia na mrozy. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, który model jest wart zakupu. Jednak kierując się kilkoma zasadami, mamy gwarancję, że kupimy takie obuwie, z którego będziemy zadowoleni.

4 cechy idealnych butów na zimę

track-1135120_1280
 1. Podeszwa obuwia
 2. W zimie doskonale sprawdzają się buty na antypoślizgowej podeszwie. Jak je rozpoznać, jeśli na pudełku nie ma takiej informacji? Przede wszystkim podeszwa nie może być gładka, prosta. Powinna posiadać rowki przypominające te, które mają buty trekkingowe lub górskie. Oczywiście musi to być podeszwa płaska – szpilki i obuwie na obcasie nigdy nie będzie się dobrze trzymać podłoża, więc ryzyko poślizgnięcia się na lodzie w przypadku takich modeli jest bardzo duże. Co w związku z tym mogą zrobić panie, które po prostu źle się czują na płaskiej podeszwie? Powinny wybrać obuwie na koturnie.

  snow-630195_1280
 3. Rodzaj obuwia
 4. Na mrozy wybieramy obuwie typowo zimowe, trekkingi lub grubsze obuwie sportowe. Dobre buty na zimę nie zawsze muszą być wyścielone futerkiem. Zamiast tego mogą być po prostu wykonane z grubszego materiału, zapewniające dobrą izolację termiczną.

  winter-604132_1280
 5. Nieprzemakalność
 6. Idealne buty na zimę są nieprzemakalne. Jak to rozpoznać? Zależy od rodzaju obuwia. Buty sportowe lub turystyczne zazwyczaj posiadają oznaczenia informujące nas o tym, że zostały stworzone z nieprzemakalnych materiałów. Inne, bardziej miejskie modele mogą tych oznaczeń nie posiadać. Wtedy należy upewnić się, z jakiego materiału zostały wykonane i jak są szyte. Zabudowane noski, wykonane z surowców sztucznych, raczej nie powinny przemakać. A co z obuwiem skórzanym? Takie buty też mogą być nieprzemakalne, ale tylko wtedy, jeśli przed pierwszym użyciem zostaną odpowiednio zaimpregnowane.

  shoe-1708632_1280
 7. Kształt obuwia ma znaczenie
 8. Dobre buty na zimę to też takie, które są po prostu wygodne. Na pewno zaliczamy do nich buty wyższe, wiązane na całej długości lub zakrywające kostkę i zapinane na rzepy. Komfortowe są też kozaki, najlepiej z szerszą cholewką, do której możemy włożyć nogawkę od spodni, by zapewnić sobie jeszcze większy komfort i ciepło.

Jak widać z powyższych przykładów, zakup dobrych butów na zimę nie musi być loterią. Trzeba jednak dodać, że znalezienie modelu spełniającego wszystkie wymienione w tym artykule wymagania wcale nie jest takie proste. Niestety na rynku jest wiele takich butów, które wyglądają na zimowe, a podczas mrozów i opadów śniegu zupełnie się nie sprawdzają. Dlatego najlepiej szukać butów w sklepach internetowych, bo tam jest największy wybór, a tym samym dostęp do większej ilości rzeczywiście zimowych butów.

Written by Martyna