little baby learning how to walk with a parent

Źródło: dzieci.pl

Wybór odpowiednich butów jest zawsze kłopotem – tym większym, kiedy to pierwsze buciki dla naszego malucha, w których ma nauczyć się chodzić. Młode mamy nie tylko często nie wiedzą jaki model wybrać (materiał, podeszwa, marka), ale i jak dobrać odpowiedni rozmiar stopy – dziecko w tym wieku nie powie przecież, że buty są na niego za duże. Spór o pierwsze buty dla dziecka panuje również wśród specjalistów – pediatrów i ortopedów, którzy miewają kompletnie inne zdanie na ten temat. Jak wybrać dobrze? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy na pytanie, jakie buty do nauki chodzenia wybrać dla naszych dzieci!

Najlepiej – boso

Powinniśmy zachęcać dziecko do chodzenia na boso jak najczęściej – nie tylko po domu, plaży czy ogrodzie, ale i we wszelkich możliwych miejscach i okazjach. Mięśnie stóp pracują najsprawniej, kiedy maluch maszeruje na boso, najlepiej po nierównym terenie – piasku, małych kamyczkach, trawie czy mchu – jego palce pracują, masowane są receptory w stopie, a dziecko uczy się nacisku. Noszenie butów przez cały czas nie tylko sprawia, że stopa nie oddycha, ale nie pozwala również się jej formować.

Ćwiczenia w domu ważne dla rozwoju dziecka

pierwszy krok

Chodzenie na boso wzmacnia mięśnie, koryguje płaskostopie, działa dobrze na kręgosłup, ale z dzieckiem warto ćwiczyć stopy również w domu – chodzić na palcach, piętach, na krawędziach zewnętrznych stóp – to świetna zabawa dla mamy i dziecka, a dzięki temu maluch ćwiczy swoją sprawność, rozwija mięśnie i modeluje stopy w odpowiedni sposób. Pamiętajmy, że u ludów pierwotnych nie ma butów – i nie ma też żadnych schorzeń stóp. Im bardziej dbamy o bezpieczeństwo malucha, tym więcej szkody możemy mu wyrządzić.

Jak dobrać właściwy rozmiar?

Po pierwsze buty dla dziecka najlepiej wybrać się do sklepu, a nie kupować przez internet. Dlaczego? Ponieważ w znakomitej większości sklepów stacjonarnych znajdują się specjalistyczne miarki i skanery, które potrafią ocenić rozmiar stopu dziecka. W innym przypadku zostaje nam babcina metoda na patyczka – przykładamy do stopy dziecka, łamiemy w odpowiednim miejscu i taką miarkę wkładamy do buta. Warto zwrócić uwagę, że dzieci rosną jak na drożdżach – jeśli po czasie skarpetki będą przetarte na dużym palcu, dziecko nie będzie chciało w butkach chodzić, to oznacza, że już czas na nowe.

Jakie buty do nauki chodzenia? Model i materiał.

2016-07-30 00_06_03-Start

Najlepszy obuwie dziecięce to takie, które nie krępuje stopy – daje swobodę ruchu, odpowiednią wentylację, jest miękki i elastyczny. Komfort chodzenia powinien być zbliżony do bosej stopy, dlatego materiał powinien być cienki, a jednocześnie chronić dziecko podczas wypraw – przed obtarciami, brudem, ukąszeniami czy zimnem. Najlepsze będą oczywiście buty z naturalnych materiałów, takich jak skóra i bawełna.

Prawidłowe obuwie dziecięce to takie, które nie krępuje stopy, daje jej swobodę ruchu, a przez odpowiednią wentylację pozwala skórze oddychać. Najlepsze są więc buciki miękkie, tylko z naturalnych materiałów jak skóra czy bawełna. Do nauki chodzenia najlepsze są, wspomniane wyżej mięciutkie buciki, dające małym stópkom komfort, porównywalny do bosej stopy przy jednoczesnej ochronie przed nieczystościami, ukąszeniami, otarciami, zimnem i pasożytami.

Pierwsze buty dla dziecka to nie marka i kolory, ale przede wszystkim wygoda i pomoc w rozwoju dziecięcych, jeszcze nieforemnych stópek. Ważne, żeby umiejętnie dobrać rozmiar, pamiętać o oddychającym i wygodnym materiale i mimo wszystko, zachęcać dziecko do chodzenia boso i wspólnych ćwiczeń. Tylko od nas zależy, czy w przyszłości konieczne będą zabiegi korekcyjne – dlatego przyłóżmy się do tego zadania z należytą starannością.

Written by Martyna