beret

Beret obecny jest w modzie od wieków. Przez ten czas zdążył on zarówno wspiąć się wyżyny popularności, jak i popaść w modową niełaskę. W ciągu ostatnich dekad niewątpliwie był spychany na dalszy plan, ustępując miejsca czapkom i kapeluszom. Przypisany do kategorii niemodne, beret kojarzył nam się głównie z szalonymi artystami lub starszymi paniami. Koniec z tym! Beret wraca z wielkim przytupem i w obecnym sezonie stanowi jedno z najpopularniejszych nakryć głowy – noszą go między innymi Rihanna, Sonia Rykiel czy Edyta Górniak! Czas porzucić wszelkie wątpliwości oraz pytania, czy beret jest modny i czym prędzej włączyć go do swojej garderoby!

Historia beretu

Beret obecny był w modzie od czasów średniowiecza – chociaż aż do XX wieku nosili go jedynie mężczyźni. To nakrycie głowy było charakterystyczne dla inteligencji, nosili go najwięksi uczeni, studenci oraz artyści. Ciekawostką jest to, że w berecie chętnie pokazywali się nawet… królowie! Jednym z fanów tego nakrycia głowy był angielski władca Henryk VIII, który do niektórych porterów pozował ubrany w beret, zamiast korony.

W Polsce beret zyskał sławę w czasach PRL. Wykonany z luksusowego moheru stanowił wówczas jeden z najważniejszych symboli wysokiego statusu społecznego i zarezerwowany był jedynie dla najbogatszych.

Brigitte Bardot

Brigitte Bardot

Beret współcześnie

Obecna moda oferuje nam wiele rodzajów beretów – wybierać możemy zarówno spośród różnych materiałów, jak i fasonów. Za najbardziej klasyczne uchodzą okrągłe, bawełniane berety zakończone antenką. Na rynku znajdziemy jednak wiele innych modeli, wykonanych z wełny, filcu, angory, ozdobionych kwiatami, kokardami, gładkich lub we wzory. Tak duży wybór gwarantuje, że każdy bez problemu odnajdzie beret odpowiedni dla siebie.

Beret – jak nosić?

Beret stanowi niebanalną alternatywę dla tradycyjnych czapek. Można nosić go zawsze wtedy, gdy chcemy chronić głowę przed chłodem – jesienią, zimą oraz wiosną. Doskonale sprawdza się w stylizacjach w paryskim stylu, zestawiony z klasycznym trenczem lub długim płaszczem oraz wysokimi kozakami na słupku. Beret można łączyć także z innymi ubraniami, uzyskując niebanalne i wyjątkowo stylowe zestawienia: skórzanymi ramoneskami, puchowymi kurtkami, sukienkami, jeansami, sztybletami czy sneakersami.

beret 2 beret 5 beret 6

 

Jak uformować beret? Przede wszystkim nie należy naciągać go na całą głowę – w ten sposób najłatwiej uzyskać staroświecki efekt. Jeżeli zależy nam na eleganckim, nieco zalotnym looku, ułóżmy beret na bok. Aby osiągnąć nowoczesny, oryginalny efekt, załóżmy beret na sam czubek głowy, pozwalając, by odsłonił on uszy oraz grzywkę.

Komu pasuje beret?

Beret łagodzi ostre rysy twarzy, najbardziej na jego noszeniu skorzystają więc osoby, których buzie są trójkątne lub kwadratowe. To charakterystyczne nakrycie głowy nie jest polecane jedynie paniom o okrągłych twarzach, które pod jego wpływem mogłyby optycznie się poszerzyć.

Beret to ciekawa propozycja dla każdego, kto chce wyróżnić się z tłumu lub dodać swoim stylizacjom nieco francuskiej, klasycznej elegancji. Warto mieć w swojej szafie przynajmniej jeden model i sięgać po niego za każdym razem, gdy chcemy całkowicie odmienić nieciekawy, nudny outfit!

Źródło zdjęć: pinterest.com

Written by Martyna