hipster-865295_1280

Można odnieść wrażenie, że współcześnie wszystko, co jest nieco inne od ogólnie przyjętych norm, określa się mianem hipsterskiego. Możemy mieszkać w hipsterskim mieszkaniu, jeździć na hipsterskim rowerze, pić hipsterską kawę, mieć hipsterską fryzurę, nosić hipsterskie ubrania. Ale… co to właściwie znaczy? Czy hipsterski jest nowym synonimem słowa alternatywny? Kim jest hipster? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Kto to jest hipster?

W przeciwieństwie do innych subkultur, hipsterzy bardzo zwinnie umykają wszelkim ramom i definicjom. Subkultura ta obejmuje zarówno nastolatków, jak i studentów, osoby po trzydziestce i osoby po pięćdziesiątce. Co ich łączy? Zainteresowanie szeroko pojętą kulturą alternatywną, sprzeciw wobec aktualnie obowiązujących trendów (tzw. mainstreamu), bunt przeciw schematom i chęć płynięcia pod prąd. Swój indywidualizm hipsterzy manifestują głównie poprzez styl: fryzury, ubrania czy tatuaże.

hipster-869222_1280

 

Jak wyglądają hipsterzy?

Styl hipsterski jest trudny do zdefiniowania. Najogólniej ujmując, odrzuca on wszystko to, co aktualnie jest modne. Hipster powinien wyglądać tak, jakby nie przykładał żadnej wagi do swojego wyglądu. Próżno będzie więc szukać hipsterów w galeriach handlowych, sieciówkowych sklepach, modnych salonach fryzjerskich. Prędzej spotkamy ich w lokalnych butikach, second-handach lub na targach designu.

man-597179_1280

Aby podkreślić swój niedbały stosunek do własnego wyglądu, wielu mężczyzn decyduje się na zapuszczenie zarostu lub włosów. Ci, którym niezbędne są okulary, rezygnują z designerskich oprawek i sięgają po zwykłe, oldschoolowe druciaki. Ciała hipsterów często zdobią tatuaże, które pozwalają dodatkowo wyrazić im swoją indywidualność.

Kobiety (hipsterki) często rezygnują z makijażu, a włosy spinają w niedbałe, luźne koczki. Wiele z nich z dumą prezentuje ciemne odrosty lub pomalowane paznokcie pokryte licznymi odpryskami. Hipsterki nie korzystają zwykle z solarium, samoopalaczy ani z kąpieli słonecznych, w związku z czym ich skóra pozostaje naturalnie blada przez cały rok. W niczym nie przypominają ideałów piękna, lansowanych przez mainstreamowe media. A jednak często zachwycają oryginalną urodą i niebanalnym stylem.

 

Hipsterska moda

Hipsterskie ubrania cechuje przede wszystkim nonszalancja. Hipster nosi strój jakby od niechcenia – w jego stylu nie ma miejsca na dopracowane i nieskazitelne stylizacje, rodem z modnych magazynów. Co najczęściej noszą hipsterzy?

 

  • Spodnie – czasy, kiedy styl hipsterski kojarzony był jedynie z jeansowymi rurkami, odeszły dawno w zapomnienie. Opięte spodnie przeszły do mainstreamu, tym samym przestały być przedmiotem zainteresowania hipsterów. Aktualnie, noszą oni luźne modele, które nie tylko nie podkreślają sylwetki, ale czasem wręcz zaburzają jej proporcje: joggery, bawełniane dresy lub jeansy w stylu lat 60. Wśród kobiet szczególnie popularne są tzw. mom jeans, czyli luźne spodnie z wysokim stanem i prostymi nogawkami.
  • Koszulki – szczególnym upodobaniem hipsterów cieszą się szerokie T-shirty i luźne koszulki na szerokich ramiączkach, opuszczone tak nisko, że pokazujące żebra przez rozcięcia pod pachami. Koszulki bywają gładkie lub ozdobione nadrukiem – szczególnie popularne są te produkowane przez małe, lokalne firmy, wykorzystujące motywy regionalne i zapożyczenia z mody vintage. W szafie hipsterów pod żadnym pozorem nie znajdziemy zaś T-shirtów, które epatują nazwami mainstreamowych marek.
  • Swetry i bluzy – oldschoolowe, rozciągnięte i nieco znoszone swetry (w stylu Kurta Cobaina) są jednym z elementów charakterystycznych dla mody hipsterskiej. Niektóre z nich mogą być celowo podziurawione, inne z pełną premedytacją zmechacone. Hipsterzy z chęcią sięgają również po bluzy w stylu vintage – ostatnim trendem są dla nich kolorowe, ortalionowe bluzy, wyciągnięte żywcem z lat 80.
  • Dodatki – akcesoria odgrywają często bardzo dużą (być może nawet największą) rolę w garderobach hipsterów. Materiałowe, ekologiczne torby, skórzane listonoszki, plecaki rodem z ubiegłych dekad – to wszystko cieszy się dużym zainteresowaniem. Hipsterzy noszą druciane okulary korekcyjne i nietypowe okulary przeciwsłoneczne w stylu vintage. Całości nieszablonowej stylizacji dopełniają często wystające z podwiniętych nogawek, hipsterskie skarpetki – białe lub kolorowe, w zwariowane wzory (czasem możemy spotkać nawet hipsterów dumnie prezentujących dwie różne skarpetki!).

 

Hipsterski lifestyle

guy-598180_1280

Moda i styl to jedynie część obszarów, w których hipsterzy poszukują indywidualizmu. W rzeczywistości ich bunt wobec mainstreamu obecny jest w wielu dziedzinach życia. To między innymi dzięki hipsterom nasza codzienność zaczyna się zmieniać. I tak, jako odpowiedź na sieciówkowe, popularne restauracje i kawiarnie, zaczęły coraz śmielej pojawiać się niewielkie, regionalne lokale. Małe, niezależne kina stają się coraz poważniejszą konkurencją dla multipleksów. Festiwale muzyki alternatywnej przyciągają coraz więcej fanów, a polskie firmy odzieżowe i rodzimi projektanci przeżywają prawdziwy renesans.

Written by Martyna