W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak kupić idealne buty na zimę. Mam nadzieję, że większość z Was już skorzystała z tych rad i właśnie cieszy się, z pierwszych w życiu naprawdę porządnych butów na zimę. To teraz warto zastanowić się nad tym, jak o nie zadbać, by służyły nam jak najdłużej.

Jak bać o buty zimowe?

Odpowiednio zadbane buty zimowe to nie tylko recepta na to, by przez kilka sezonów móc chodzić w jednej, porządnie wyglądającej parze, ale również na to, by nie przemrozić stóp, o co wbrew pozorom, wcale nie jest tak trudno.

143591_1200_g

Najważniejsze jest czyszczenie i impregnacja. Jeśli chodzi o to pierwsze, to w przypadku butów skórzanych, należy je czyścić pastą do skóry, którą dobieramy kolorystycznie do odcienia obuwia lub stosujemy uniwersalną, czyli bezbarwną. Pastę nakładamy na całkowicie suche buty, wcieramy i zostawiamy na jakiś czas, najlepiej na całą noc. Rano suchą szmatką polerujemy obuwie. Natomiast białe buty, na przykład sportowe typu Adidas, możemy wyczyścić odrobiną mleczka do czyszczenia wymieszanego z wodą. Ta metoda sprawdza się również w przypadku obuwia w innym kolorze, które ma biała podeszwę. Oczywiście w takim przypadku mleczko nakładamy tylko na tę podeszwę.

Co zrobić, gdy buty przemokły?

Jesienią i zimą może się zdarzyć, że buty przemokną. W takim przypadku nie wolno kłaść ich na grzejnik ani zostawiać w pobliżu jakiegokolwiek źródła ciepła, szczególnie jeśli są to buty skórzane. Należy je po prostu dokładnie wytrzeć oraz włożyć do nich zwiniętą gazetę, która wchłonie całą wilgoć. Następnie trzeba pozostawić je w temperaturze pokojowej, by samoczynnie doschły.

Jak zapobiegać przemoczeniu obuwia?

Przemoczeniu obuwia można zapobiegać. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy dostosować rodzaj noszonego obuwia do warunków atmosferycznych. Obuwie ze skóry można dodatkowo zabezpieczyć impregnatem, czyli specjalnym środkiem dostępnym do kupienia w każdy sklepie obuwniczym, którym należy spryskać obuwie przed pierwszym użyciem. Impregnat tworzy na obuwiu niewidzialną powłokę, która zabezpiecza materiał przed przemakaniem.

Innym sposobem na zabezpieczenie butów przed jesienią i zimą jest nałożenie na nie warstwy wosku pszczelego. To pewnego rodzaju naturalny, domowy impregnat. Wosk musi być w postaci płynnej, czyli należy go najpierw ogrzać przy pomocy tzw. kąpieli wodnej.

Źródło obrazka: http://www.spartoo.pl/Sorel-MAD-MUKLUK-x143591.php

Written by Martyna