female-832266_1280

Dobór odpowiedniego biustonosza to wyzwanie dla większości kobiet. Choć uważamy się w większości za dojrzałe konsumentki i z uwagą skanujemy składy produktów czy modele telefonów, bieliznę, która jest najbliżej nas, często wybieramy na szybko i bez większego zastanowienia. Grozi to nie tylko dyskomfortem, ale i utratą przez piersi ich kształtu i jędrności. Jak dobrać odpowiedni biustonosz, który będziemy nosić z przyjemnością i który będzie spełniał swoje zadanie?

Krok 1: Sprawdź, czy masz dobry biustonosz

Jak wybrać dobry stanik? źródło: www.babskiebielsko.pl

Jak wybrać dobry stanik? źródło: www.babskiebielsko.pl

Może należysz do nielicznego grona kobiet, które potrafią dobrać stanik we właściwy sposób i idealnie na nich leży? Zobacz co oznacza, że jest wręcz przeciwnie:

  • Ciężar biustu opiera się na ramiączkach – jeśli ramiączka wbijają się w ramiona, to oznacza, że cały ciężar piersi spoczywa właśnie na nich. Tak nie powinno być – oznacza to, że obwód pod biustem jest zbyt szeroki. Należy zmienić go na węższy.
  • Piersi nie mieszczą się w staniku – jeśli pod pachami wychodzą Ci bułeczki, piersi wyglądają, jakby chciały zaraz wylecieć ze stanika, a przy kilku pod skokach zaraz źle leżą, to oznacza, że stanik jest źle dobrany – miseczka jest za mała.
  • Tył stanika nie jest poziomo – jeśli zapięcie podwija się w górę w trakcie noszenia, oznacza to, że stanik jest zbyt szeroki pod biustem i trzeba wybrać węższy, od razu zwiększając miseczkę o jeden lub dwa rozmiary.
  • Piersi nie są ładnie uniesione – wiszą, obwisają. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że obwód pod biustem jak za szeroki. Należy wybrać węższy obwód i większą miseczkę, zamiast skracać ramiączka.
  • Obwód stanika wpija się w ciało – stanik nie powinien powodować bólu. Owszem, musi być dość opięty, ale nadal wygodny. W innym przypadku należy zmienić rozmiar biustonosza.
obwód pod biustem

Dobrze dobrany stanik, źródło: biuściate.prv.pl

Krok 2: Sprawdź swój obwód pod biustem

biustonosz obwód pod biustem

To na obwodzie stanika, nie na ramiączkach, powinien się trzymać biust. Właśnie dlatego jego dobór jest niezwykle istotny. Miarka krawiecka to wszystko, czego potrzebujemy. Należy zmierzyć się pod biustem, po wypuszczeniu powietrza z płuc i z lekko zaciśniętą miarką. Wynik należy zaokrąglić do dołu, a szukać stanika w tym lub jeszcze mniejszym rozmiarze. Jeśli pod biustem wyszło Ci 87, powinnaś szukać staników 85-80. Biustonosz, w porównaniu do miarki, jest rozciągliwy, dlatego należy wybrać raczej tą mniejszą opcję.


Krok 3: Dobierz odpowiedni dobór miseczki

Zmierz obwód w biuście, w najszerszym miejscu, na wysokości brodawek. Jeśli Twoje piersi nie należą do wyjątkowo jędrnych, możesz to zrobić w staniku, najlepiej takim, który nie spłaszcza piersi. Zanotuj wynik.

Krok 4: Jak dobrać odpowiedni biustonosz?

Test stanika, źródło: incarico.pl

Test stanika, źródło: incarico.pl

Sprawdź naszą tabelę poniżej i sprawdź, jaki stanik będzie najodpowiedniejszy. Pamiętaj, że ostateczną decyzję o wyborze odpowiedniej bielizny podejmujesz w sklepie. Nie oznacza to oczywiście, że wybierzesz stanik trzy razy za duży, dlatego że Ci się podoba i to jedyny rozmiar – ale z dokładną obserwacją swojego ciała. To najlepsza droga do bycia świadomą konsumentką i posiadania w 100% dobranych staników.

Written by Martyna