woman-422706_1280

Okulary przeciwsłoneczne to jedne z tych akcesoriów, które są niezbędne latem, a często także zimą. Nie tylko zwiększają nasz komfort, ale też (a może przede wszystkim) chronią oczy i delikatną skórę wokół nich. Podpowiadamy, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie, aby stały się ozdobą twarzy.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne męskie i damskie – ustalanie kształtu twarzy

Okulary powinny przede wszystkim podkreślać rysy twarzy. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, zasada jest podobna – należy kierować się jej kształtem.

Jak ustalić kształt twarzy? Oto instrukcja krok po kroku:

 1. Odsłoń twarz i zepnij włosy do tyłu.
 2. Wykonaj zdjęcie en face.
 3. Obrysuj kontur twarzy.
 4. Wewnątrz konturu poprowadź 2 linie – pionową i poziomą. Linia pionowa powinna przebiegać od czubka brody, przez nos do środka czoła, linia pozioma – przez środek nosa.
 5. Określ, jak rozpięta jest linia włosów – szeroko czy wąsko.
 6. Określ, czy Twój podbródek jest spiczasty, kwadratowy czy zaokrąglony.

Teraz porównaj to, co widzisz na zdjęciu z poniższym opisem:

 • Twarz podłużna – pionowa linia jest dłuższa niż pozioma, a twarz w każdym miejscu ma podobną szerokość.
 • Twarz owalna – jest podobna do twarzy podłużnej, ale jednocześnie nie ma tej samej szerokości w każdym miejscu (jest najszersza przy kościach policzkowych).
 • Twarz kwadratowa – nie ma różnicy między długością pionowej i poziomej linii (albo jest niewielka), a dolna żuchwa jest szeroka, wyraźna i kanciasta. Szeroka może być także linia włosów.
 • Twarz okrągła – linia pozioma może być krótsza niż pionowa (albo takiej samej długości), linia włosów jest wąska, a żuchwy – łagodna i zaokrąglona.
 • Twarz w kształcie serduszka – twarz zwęża się do dołu, podbródek jest spiczasty, linia włosów szeroka. Stosunek szerokości do długości nie ma dużego znaczenia.
 • Twarz w kształcie diamentu – przypomina twarz w kształcie serca, jednak linia włosów jest zdecydowanie węższa.

 

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy (uwzględniając jej kształt)?

Skoro wiesz już, jaki kształt ma Twoja twarz, możesz sprawdzić, które okulary będą pasowały Ci najbardziej.

 • Twarz owalna – do tego typu twarzy stosunkowo łatwo dobrać okulary przeciwsłoneczne. Jeśli Twoja twarz ma proporcjonalne rysy, możesz wybrać zarówno klasyczne aviatory, odważne okulary w kształcie kocich oczu, lenonki w rozmiarze XXL, muchy, jak i wszelkie inne, odważne modele. Aby nie zaburzyć proporcji twarzy, warto unikać okularów za małych oraz takich, które sięgają poza obrys twarzy.
 • Twarz podłużna, prostokątna – znajduje się gdzieś między twarzą owalną i kwadratową. W tym przypadku należy unikać zbyt szerokich okularów, w kształcie kocich oczu, a także tych o kanciastych kształtach (kwadratowych lub prostokątnych) oraz modeli wąskich i szerokich. Aby optycznie skrócić twarz, warto wybrać okulary, które zasłonią jej środkową część. Do takiego typu należą np. aviatory. Możesz postawić też na grube oprawki.
 • Twarz kwadratowa – kanciaste, ostre rysy można załagodzić zaokrąglonymi i zakrzywionymi okularami. Warto, aby nie sięgały zbyt nisko, ponieważ mogą optycznie poszerzać szczękę. Dodatkowo nie powinny wykraczać poza obrys twarzy. Wbrew pozorom należy uważać z lenonkami, które mogą optycznie poszerzać twarz.
 • Twarz okrągła – aby optycznie wysmuklić okrągłą twarz, warto wybierać okulary kontrastujące z obłymi kształtami. W tym celu można postawić na oprawki proste na górze i na dole, z wyraźnym mostkiem nad nosem. Mogą być też szersze niż obrys twarzy. Okulary nie powinny być zaokrąglone. Do tego typu twarzy pasować będą na przykład klasyczne wayfarery.
 • Twarz w kształcie serca lub diamentu – sprawdzą się tutaj zarówno modele z prostokątnymi szkłami, jak i te proste na górze i zaokrąglone na dole. Unikaj grubych, ciężkich oprawek. Możesz postawić też na tak zwane kocie oczy.

Podsumowując, wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy wybierać takie, których kształt będzie kontrastować z kształtem twarzy.

Written by Martyna