shoe-2073425_1280

Jak świat stary wiadomo, że buty ze skóry naturalnej są wytrzymałe, wygodne, przyjazne da stóp i pięknie się prezentują. Aby nosić skórzane buty przez lata i cieszyć się ich wyglądem, należy odpowiednio je pielęgnować. W innym wypadku zaczną wysychać, pękać i staną się sztywne. Jak dbać o skórzane buty? Czy każdą skórę konserwuje się w taki sam sposób? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dowiesz się najważniejszych informacji na temat konserwacji i pielęgnacji obuwia skórzanego.

Jak pielęgnować skórzane buty? Najpierw poznaj rodzaje skór naturalnych!

Nie jednemu psu na imię Burek. J Pamiętaj, że różne typy skór wymagają innego podejścia do konserwacji i pielęgnacji. Przedstawiamy podział na dwie główne kategorie skór – licowane (gładkie) i szorstkie. Dowiedz się, na czym polegają różnice, żeby nie popełnić błędów podczas czyszczenia i konserwacji.

 • Skóry gładkie (licowe)

Ten rodzaj skóry jest bardziej odporny na wilgoć i zabrudzenia niż skóry szorstkie – skóry gładkie są obrabiane mechanicznie i pokrywane woskiem bądź podobnymi substancjami. Wierzchnia warstwa skór licowych jest wyprawiana w taki sposób, aby uzyskać odpowiednią strukturę, właściwości i walory estetyczne. Dzięki temu buty ze skór gładkich pięknie się błyszczą, a ich konserwacja nie nastręcza wielu problemów.

 • Skóry szorstkie

Dzielą się na skóry zamszowe i nubukowe. I jedne i drugie pokryte są meszkiem, a po przeczesaniu ich palcem, możesz zobaczyć, że zmienia się ułożenie włosa i widoczny jest ciemniejszy lub jaśniejszy ślad.

Nubuk pozyskiwany jest w wyniku zaledwie delikatnego szlifu wierzchniej warstwy skóry, a włos, który ją pokrywa jest króciutki, delikatny i aksamitny. Zamsz natomiast uzyskiwany jest w wyniku obrabiania spodniej części skóry. Włos jest dłuższy niż w przypadku nubuku.

Zarówno nubuk, jak i zamsz są delikatne i należy zachować szczególną ostrożność podczas ich pielęgnacji. Są piękne i przyjemne w dotyku, jednak również mało odporne na zadrapania, zabrudzenia i wilgoć. Jak dbać o skórzane buty zimą i latem, dowiesz się za chwilę.

 

Jak dbać o buty z gładkiej skóry?

Po pierwsze, już po zakupie butów zaimpregnuj je odpowiednim środkiem. Dzięki temu zabezpieczysz je już przed pierwszym użyciem. Jak pielęgnować skórzane buty gładkie? Oto nasza instrukcja:

 1. Wybierz odpowiednią pastę. Najlepsze są te w pojemniczkach, które należy nabierać samodzielnie, o gęstej konsystencji. Pasty w tubkach z gąbką nie są aż tak skuteczne. Wybierz pastę w kolorze dopasowanym do butów. Jak dbać o białe skórzane buty? Kup pastę w kolorze białym lub bezbarwnym.
 1. Nałóż pastę na czubek buta i rozsmaruj w kierunku obcasa. Gdy cały but będzie pokryty pastą, wyszczotkuj go dokładnie kolistymi ruchami, również zaczynając od nosa buta. Najlepiej sprawdzają się szczotki z końskiego włosia. Po kilku minutach, gdy pasta wyschnie, nałóż drugą warstwę pasty – głównie na język, obszar z dziurkami na sznurowadła i szparki przy podeszwie. Powtórz czynność szczotkowania – możesz do tego użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Dzięki temu dotrzesz w najmniejsze zakamarki butów.
 1. Odstaw buty nawet na kilka godzin, a potem wypoleruj je miękką szmatką. Aby buty świeciły się jeszcze bardziej, możesz na koniec przetrzeć je szmatką lekko zwilżoną zimną wodą z octem lub szybkim, ale delikatnym ruchem pocierać cholewkę rajstopami.

Po tych zabiegach odstaw buty co najmniej na kilka minut, a dopiero potem włóż je na nogi i ruszaj w świat. J

Pielęgnacja skór szorstkich

W przypadku skór szorstkich impregnacja obuwia jest szczególnie istotna. Istnieją na rynku specjalne preparaty do zamszu i nubuku, które powodują, że buty są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia. Bez problemu znajdziesz je w każdym sklepie obuwniczym i w wielu supermarketach. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem preparatu wykonać test i sprawdzić, czy środek nie odbarwia skóry. A oto instrukcja, jak pielęgnować skórzane buty szorstkie:

 1. Po każdym użyciu butów delikatnie oczyszczaj je z kurzu gumową szczoteczką z wypustkami. Włos obuwia zostanie podniesiony i oczyszczony.
 1. Do usuwania dużych zanieczyszczeń, używaj zwilżonej szczoteczki oraz preparatów przeznaczonych do czyszczenia skór szorstkich lub wody z szarym mydłem. Pamiętaj, aby z takimi butami obchodzić się bardzo ostrożnie. W żadnym wypadku nie dopuść do ich przemoczenia, ponieważ może to je odkształcić i zniszczyć ich strukturę.
 1. Po czyszczeniu pozwól butom wyschnąć. Nie stawiaj ich na grzejniku ani nie susz suszarką. Bardzo ważnym elementem są prawidła do butów, które zapobiegają odkształceniom.
 1. Teraz musisz podnieść włos wygładzony przez wodę. Użyj do tego twardej szczoteczki. Wybierając odpowiednią szczotkę, poproś ekspedienta w sklepie o produkt do czyszczenia skór zamszowych. Prawdopodobnie zaproponuje Ci niewielką szczoteczkę na długiej rączce z dwiema końcówkami – gumową i twardą.
 1. Po całkowitym wyschnięciu obuwia zaimpregnuj je odpowiednim preparatem. NIGDY nie używaj w tym celu produktów przeznaczonych do skór licowych – zniszczysz tym sposobem delikatną strukturę zamszu lub nubuku.

Jeśli Twoje zamszowe lub nubukowe buty straciły pierwotny kolor, możesz odświeżyć je specjalnym preparatem do renowacji. Producenci oferują produkty w wielu kolorach, więc możesz „pokolorować” nie tylko czarne obuwie.

Jak dbać o skórzane buty – przydatne wskazówki

Mamy dla Ciebie jeszcze kilka ważnych informacji na temat pielęgnacji skórzanych butów. Oto one:

 • Regularnie czyść i konserwuj swoje buty – nawet wtedy, gdy nie widzisz na nich dużych zabrudzeń. O skórę obuwniczą trzeba dbać jak o własną. J Jeśli nie będziesz jej oczyszczać i nawilżać, zacznie się przesuszać i pękać. Wykonuj zabiegi pielęgnacyjne przynajmniej co 2 – 3 miesiące.
 • Zainwestuj w drewniane prawidła do butów, które zapobiegną odkształceniom, zagięciom i pęknięciom obuwia.
 • Przechowuj buty w materiałowych woreczkach, które przepuszczają powietrze. Zapomnij o plastikowych torebkach i pudełkach.
 • Jeśli buty zamokną, możesz włożyć do ich wnętrza gazetę, która pochłonie wilgoć. Nie stawiaj butów obok grzejnika i nie susz suszarką.
 • Do konserwacji skórzanego obuwia wybieraj produkty naturalne, które wnikną w skórę. Syntetyczne środki impregnujące i konserwujące mogą zostawić jedynie powłokę na wierzchu buta.

Buty z naturalnej skóry nie należą do najtańszych, ale za to są wygodne i efektowne. Nie pozwól, aby za szybko się zniszczyły! Dzięki naszym prostym poradom będziesz cieszyć się ulubionym obuwiem przez długie lata!

Written by Martyna