Niskie temperatury sprawiają, że nawet najzagorzalsi miłośnicy chodzenia z gołą głową kładą uszy po sobie i szukają czapki. Przy sportowej stylizacji dobranie czapki nie nastręcza raczej problemów. Problem zaczyna się, gdy chodzimy w płaszczu. Pojawia się wówczas pytanie: wybrać czapkę czy kapelusz? A jeśli czapkę, to jaką? Postaramy się podpowiedzieć, jaka czapka do płaszcza pasuje najlepiej.

 

Fot. Tommy Ton/gq.com

Fot. Tommy Ton/gq.com

Czapki do płaszcza dla mężczyzn

 

Większość mężczyzn nie przepada za czapkami. Wynika to między innymi z tego, że trudno jest znaleźć czapkę, w której każdy mężczyzna będzie wyglądał dobrze. Dodatkowo wielu z nich skarży się na to, że głowa pod czapką im się poci, swędzi i przez to unikają jej noszenia jak ognia. Niektórzy traktują je jako zło konieczne i ubierają ją w momentach, gdy naprawdę na zewnątrz panuje trzaskający mróz i zdrowy rozsądek nakazuje jednak założyć coś na głowę. Mamy jednak dla tych panów propozycje, które być może zmienią ich stosunek do czapek i zaczną je chętnie nosić nawet do eleganckich płaszczy.

 

I tu dochodzimy do meritum. Poza wcześniej wspomnianymi problemami, główny problem, na jaki natrafiają mężczyźni noszący płaszcze jest taki, że po prostu nie wiedzą, jaka czapka będzie do takiego stroju pasować. Czapka sportowa, którą chętnie założyliby do softshella czy na narty w połączeniu z płaszczem będzie wyglądać dziwnie. Kapelusz często jest uznawany za nakrycie głowy dla starszych mężczyzn, a kaszkiet, podobnie zresztą jak kapelusz, nie chroni uszu. Jak wybrnąć z tego impasu?

 

Jesteśmy za tym, żeby panowie przełamali się jednak i zaczęli nosić czapki do płaszczy. Niech będą do czapki jednobarwne, szare, czarne, granatowe. Mogą być gładkie lub z widocznym delikatnym splotem. Najlepiej, żeby były wykonane z dobrej jakości dzianiny, która nie zmienia kształtu, nie kudłaci się i nie mechaci. Dzięki temu czapka będzie zawsze wyglądała dobrze, a mężczyzna w nią odziany będzie przykuwał wzrok kobiet. Taka czapka pasuje zarówno do eleganckiego płaszcza zestawionego z garniturem, jak i do outfitu bardziej casualowego.

 

Fot: http://www.styloly.com/2014/11/hello-november.html

Fot: http://www.styloly.com/2014/11/hello-november.html

Jaka czapka do płaszcza dla kobiet?

 

Wybór czapki dla pań jest zdecydowanie trudniejszy niż wybór czapki dla panów. O ile płaszcze męskie miewają raczej wyłącznie ciemne kolory i wybór odpowiedniego koloru nakrycia głowy nie nastręcza raczej problemów, o tyle kolorystyka płaszczy damskich może przyprawić o zawrót głowy. Wybierając kolor czapki do płaszcza można pójść dwoma drogami. Można dobrać czapkę w takim samym kolorze jak płaszcz, lub postąpić odwrotnie, czyli wybrać czapkę w kolorze kontrastowym. Za zestawienie bardziej klasyczne i eleganckie uznawane jest dostosowanie koloru czapki do koloru płaszcza.

 

Teraz czas zastanowić się, jaka czapka do płaszcza będzie wyglądać najlepiej. Do długiego płaszcza najlepiej dopasuje się czapka – toczek. Nada ona kobiecie elegancji i szyku. Do krótkiego płaszcza zaś lepiej będzie wyglądała tradycyjna czapka, z wywinięciem. Raczej nie powinna mieć pomopona, choć w niektórych stylizacjach pompon, np. z futerka, będzie wyglądał dobrze. Panie odważniejsze mogą również pokusić się o założenie pilotki. Taka stylizacja idzie już jednak bardziej w kierunku militarnym, więc wymaga dopasowania pozostałych elementów garderoby. Jest z pewnością atrakcyjna, ale nie wszystkie panie będą się w niej czuły dobrze.

 

Kobiety chodzące w płaszczach mogą również założyć na głowę kapelusze. Dodają one wdzięki i sprawiają, że cała stylizacja jest bardzo elegancka. Nie należy ich jednak traktować jako nakryć głowy na wielkie mrozy, bo nie chronią uszu, ale jako stylowy dodatek do stroju. Panie lubiące zwracać na siebie uwagę mogą założyć kapelusz z szerokim rondem, w którym z pewnością będą rzucać się w oczy. Te lubiące dyskretny urok klasyki wybiorą raczej kapelusze z mniejszym rondem, które dopełnią stylizację z eleganckim płaszczem.

 

Na koniec chcemy dodać, że wybór pomiędzy kapeluszem i czapką zależy od indywidualnych preferencji. Nie zawsze jednak należy uparcie trwać przy swoim zdaniu i upierać się, że czapka to nie dla nas. Warto mierzyć i szukać, bo być może uda się znaleźć czapkę w takim fasonie, który przypadnie nam do gustu. Dzięki temu będziemy mogli przestać marznąć w zimowe dni, co będzie z pewnością korzystne dla naszego zdrowia.

Written by Martyna