Kiedy myślimy o modnych dodatkach do stylizacji albo najmodniejszych elementach garderoby, co przychodzi nam na myśl? Torby i torebki? T-shirty z napisami? Okulary vintage, a w damskiej garderobie także chokery i gorsety? A kto by pomyślał o skarpetkach? Już kilka sezonów temu skarpetki przestały być po prostu bielizną, która ma służyć tylko osłanianiu naszych stóp. Dzisiaj nosimy skarpetki we wzory, jakich tylko dusza zapranie (np. skarpetki w koty albo dzieła sztuki) i w dodatku odważnie je pokazujemy. Wiosna i lato to doskonałe pory roku na to, aby pochwalić się, jakie zdobią nasze stopy.

Na początek trochę o klasyce, czyli jakie skarpetki do garnituru wybrać

 Jeszcze kilka lat temu należało napisać: skarpetki należy dobrać do koloru garnituru, muszą być gładkie, nie za grube, sięgać przynajmniej do połowy łydki, żeby podczas siadania nie odkryły gołej nogi i przede wszystkim – nie mogą być białe! To wszystko, żadnych wariacji na ten temat. Oczywiście te zasady nadal obowiązują, zwłaszcza w najbardziej oficjalnych sytuacjach, ale warto czasem wyjść poza utarte schematy i trochę zaszaleć.

Jakie skarpetki do garnituru można wybrać zamiast czarnych, granatowych lub szarych? Jeśli panowie nie chcą zbyt szokować, mogą włożyć skarpetki w stonowanych barwach, ale w ciekawe wzory, np. w groszki, wzory geometryczne, kratkę lub paski. Zawsze ciekawym rozwiązaniem jest dopasowanie koloru skarpetek np. do krawata lub muszki.

skaptetki do garnituru

Nietuzinkowe skarpety do garnituru, źródło: skarpetyderby.pl

skarpetki w groszki

Skarpetki w groszki, źródło: krawatimuszka.pl

Dla nieco bardziej odważnych mężczyzn mamy propozycję skarpet w widocznych kolorach – czerwonym, żółtym, pomarańczowym lub fioletowym. Jest to rozwiązanie, które przełamuje nieco porządek oficjalnych stylizacji.

Należy jednak pamiętać, że pewne zasady obowiązują nawet w przypadku niesztampowych skarpetek – nie mogą być za krótkie i nigdy, przenigdy do garnituru nie wkłada się skarpet białych, sportowych, frotte lub w przypadkowe nadruki albo logotypy firm.

 

Skarpetki i szpilki mogą się lubić!

 Skoro poruszyliśmy już temat skarpetek do garnituru, nie sposób nie wspomnieć o modzie na noszenie skarpetek do szpilek. Ten trend pojawił się już kilka lat temu i rośnie w siłę. Na wybiegach najbardziej znanych projektantów pojawiają się stylizacje, w których zestawia się szpilki, skarpetki i sukienki, szorty lub spódnice.

sparpetki do szpilek

Skarpetki do szpilek, źródło: blog.deezee.pl

szpilki-skarpetki deezee

Szpilki i cienkie skarpetki, źródło: blog.deezee.pl

Można wybrać długie skarpetki lub podkolanówki w stonowanych kolorach, a do tego szpilki i elegancką spódnicę – w stylizacjach nieoficjalnych, codziennych. Połączenie koktajlowej sukienki np. ze złotymi lub srebrnymi butami i skarpetkami tworzy zestaw idealny na imprezę. Warto pamiętać, aby skarpetki również były imprezowe. Można wybrać skarpetki we wzory lub ze świecącą nitką.

 

Puśćmy wodze fantazji – skarpetki na co dzień

 „Jakie skarpetki do białych butów powinniśmy nosić?”, „Czy do czarnych butów pasują tylko czarne skarpetki?”, „Czy nosić skarpetki do sandałów?”, „Jakie skarpetki nosić do szortów?” Takie pytania można mnożyć w nieskończoność. Jeśli nie lubimy kolorowych, odważnych skarpetek, możemy oczywiście wybrać modele w stonowanych barwach, a do szortów nosić tzw. stopki (czyli skarpetki, które sięgają do kostki lub poniżej). Ale gdy nie boimy się eksperymentować… hulaj dusza, piekła nie ma!

Możemy nosić skarpetki śmieszne, w różne niespotykane wzory, skarpetki w koty, gładkie, z wytłaczanymi wzorami, krótkie, długie, żółte, czerwone, niebieskie – na jakie tylko mamy ochotę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wkładać dwie różne skarpetki! Na rynku są dostępne i takie modele. Te skarpetki oczywiście nie są zupełnie różne – zawsze łączy je wspólny element, np. jedna skarpetka jest w jajka a druga w kury, jedna jest niebieska w pszczoły, a druga w czarno-żółte paski.

Jeśli chcemy mieć jakiś punkt zaczepienia, możemy dopasować skarpetki do innego elementu garderoby, np. paska, zegarka, t-shirtu czy torebki.

Dużą popularnością cieszą się też skarpetki z cienkich materiałów, przezroczyste lub połyskujące. Jakie skarpetki do Vansów wybrać? Na przykład skarpetki à la kabaretki. Jakie do botków i sztybletów? Długie, wystające za buty. Jakie do sportowych butów? Na przykład białe bądź czarne podkolanówki lub zakolanówki z kilkoma poziomymi paskami pod kolanami.

skarptetki do vansow

skarpetki do Vansów

Często pojawia się pytanie, czy nosić skarpetki do sandałów. Ta sprawa jest nieco dyskusyjna, bo wiele osób uważa, że jest to szczyt bezguścia, a z drugiej strony na światowych wybiegach można zobaczyć modeli i modelki, którzy mają na sobie właśnie sandały i skarpetki. To czy zdecydujemy się na zaprezentowanie światu takiego połączenia, zależy od naszej odwagi. Warto jednak pamiętać, aby w tym przypadku zrezygnować ze zwykłych białych, czarnych i beżowych modeli, a pokusić się o nieco bardziej wyszukane wzory i kolory.

milan-fashion-week sandaly i skarpety

Sandały i skarpety Milan Fashion Week, źródło: i-d.vice.com

Jak widać możliwości na wybór odpowiednich skarpetek, są niemal nieograniczone. Jedno jest pewne – skarpetki się pokazuje! Ważne, żeby były oryginalne, wyszukane i dopasowane do naszego stylu.

Written by Martyna