stage-1248769_1280

Jak się ubrać do opery? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet i mężczyzn, którzy po raz pierwszy udają się na spotkanie ze sztuką. Zarówno teatr, tak jak i filharmonia czy opera, wymagają stroju schludnego i formalnego, odpowiedniego do okazji. Czy oznacza to balową suknię i smoking, czy może coś bardziej formalnego? A może nikt nam nie zwróci uwagi na krótkie spodenki i zwykły t-shirt? Przed Wami krótki poradni, jak się ubrać do opery, teatru czy filharmonii.

Do opery w krótkich spodenkach?

Choć na spotkanie ze sztuką nie musisz przyjść w sukni balowej z gorsetem, bluza i jeansy nie wchodzą w grę. Z szacunku dla artystów występujących na scenie i do innych gości, dla których to ważny wieczór, powinniśmy wyglądać elegancko i wyjątkowo. Oczywiście, nikt nie wyrzuci osoby w ubraniu turystycznym (może jest przejazdem, a chce poznać miejscową operę?), ale z pewnością będzie czuł się nieswojo w gronie odświętnie ubranych osób. To znakomita okazja, żeby włożyć coś  eleganckiego.

 

Jak się ubrać do opery? Przewodnik dla Pań

Nie ma ściśle określonego dress codu, o ile strój jest elegancki. Nie może być na pewno pstrokaty, neonowy – królują pastele, granaty, czernie i biel. Mała czarna jest idealna na takie wyjście, a każda kobieta ma przynajmniej jedną w swojej szafie. Dobrym połączeniem może być też dobra koszula z ołówkową spódnicą i marynarką albo kobiecy garnitur. Do tego skromna biżuteria i buty na wysokim obcasie, a będziemy wyglądać pięknie i odpowiednio do miejsca. Warto pamiętać, że strój powinien być wygodny – przed nami kilka godzin spektaklu.

minimalizstyczny-stroj-do-opery

Minimalizm zawsze dobrze się nosi, wykonania: urstyle.pl

 

trencz-czarna-sukienka-czarne-szpilki

Elegancka mała czarna, wykonanie: urstyle.pl

czerny-trencz-biala-koszula

Spodnie również wchodzą w grę, wykonanie: urstyle.pl

Mężczyzna w operze – smoking?

Najlepszy byłby klasyczny garnitur, ale w związku z postępem w modzie i otwieraniem się oper dla szerokiego grona odbiorców, strój w stylu smart casual powinien być jak najbardziej odpowiedni. Wystarczą więc ciemne jeansy lub chinosy, klasyczna koszula i marynarka, a do tego eleganckie, wyjściowe obuwie. Taki ubiór gwarantuje, że będziemy czuć się elegancko i z klasą.

 

Młodzież. W czym do opery?

Nastolatek, który przychodzi do świątyni muz, również nie może zrobić tego w szkolnym t-shircie. Chłopcy dobrze będą wyglądać w garniturze lub choćby czarnych prostych spodniach i koszuli, dziewczyny natomiast mogą wybierać sukienki, połączenia sweterek+spódnica itd. Warto dzieci przekonywać do sztuki już od lat szkolnych, dlatego zachęcamy do wizyt w operze całymi rodzinami.

Na spotkanie ze sztuką warto ubrać się wyjątkowo – to nie tylko wymóg formalny, ale i przyjemność, która podnosi rangę takiego wydarzenia. Rzadko mamy okazję wyglądać elegancko, co najwyżej kilka razy w roku – zazwyczaj jest to sylwester lub wesele. Wyjście do opery to doskonała okazja na wyjście z partnerem i partnerką, odświętne stroje i poczucie, że wieczór był wyjątkowy. Również piękne operowe sale źle korespondują ze strojem sportowym i niedbałym. Już wiesz, jak się ubrać do opery? Życzymy miłego wieczoru!

Written by Martyna